„Busem przez świat. Australia za 8 dolarów” to książka, która udowadnia, że niemożliwe nie istnieje, a marzenia warto spełniać. Jej autor razem z grupą swoich przyjaciół postawił sobie jasny cel: w 4 miesiące przejechać starym busem 25 tysięcy kilometrów, zwiedzając Australię. Wiele osób mówiło, że to porywanie się z motyką na słońce. A jednak udało im się i właśnie opisem tej podróży jest polecana przez nas książka. Znajdziecie w niej fascynujące historie o spotkaniach z dzikimi zwierzętami, zwiedzaniu podziemnych miast czy mieszkaniu w aborygeńskiej wiosce. Bohaterowie mierzyli się też z burzą piaskową, atakiem szarańczy, a także samochodem, który nieoczekiwanie popsuł się na samym środku pustyni. Książkę czyta się niczym najlepszą przygodówkę. To też świetna pozycja dla osób, które rozważają podróż do Australii. Znajdziecie w niej wiele ważnych wskazówek na temat przygotowań do wyprawy oraz samego pobytu na nowym kontynencie, a także być może inspirację w postaci miejsc szczególnie wartych odwiedzenia. Jeśli natomiast szczególnie spodoba się Wam właśnie ta pozycja, to możecie zapoznać się również z pozostałymi książki Karola Lewandowskiego, w których opisuje między innymi swoją podróż po Ameryce czy Turcji.
„Gringo wśród dzikich plemion” opowiada o fascynującej podróży Wojciecha Cejrowskiego po terenach Ameryki Południowej w poszukiwaniu ostatnich dzikich plemion Amazonii. Będzie więc mowa o dzikiej, często niebezpiecznej przyrodzie, zwierzętach – i tych bardziej, i tych mniej groźnych, a przede wszystkim o ludziach, których mentalność, przyzwyczajenia i szeroko pojęta kultura różnią się tak bardzo od tych znanych nam na co dzień. „Gringo wśród dzikich plemion” to książka pełna humoru i cennych spostrzeżeń. Napisana jest lekkim i przystępnym językiem. Składają się na nią krótkie historie, zazwyczaj zakończone wesołą puentą, które sprawiają, że jeszcze lepiej zapadają w pamięć. Dodatkowo w środku znajdziemy także niezwykle barwne zdjęcia dokumentujące zarówno życie dzikich plemion, jak i poszczególne etapy podróży Cejrowskiego. Całość stanowi niezwykle fascynującą opowieść o wydawałoby się coraz bardziej zapomnianym świecie, który w pewnych aspektach wcale nie różni się tak bardzo od naszego.
1-3 noce dla pary z wyżywieniem,
strefą SPA i nie tylko!
Mówiliśmy już o podróży po Australii, Azji i Ameryce Południowej, czas więc na Amerykę Środkową i Północną. Właśnie tę trasę – a konkretnie z Panamy do Kanady – pokonał Arkadiusz Winiatorski. Na granicy Gwatemali oraz Meksyku dołączyła do niego Ola Synowiec i tak wspólnie przeszli pozostałe 7 tysięcy kilometrów. Maszerowali przez jedne z najpiękniejszych zakątków świata, przy okazji rozmawiając z napotkanymi ludźmi i poznając ich historię. Zetknęli się choćby z kierowcami tirów, mieszkańcami mijanych wiosek, duchownymi, przemytnikami, a także zmierzającymi w tym samym kierunku co Ola i Arek migrantami – do Ameryki, która im jawiła się jako szansa na lepsze życie. W książce „Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady” spodziewać się można zabawnych przygód, ciekawych anegdot, lecz także momentami gorzkich refleksji obrazujących problemy współczesnego świata.
Ostatnia z naszych propozycji to książka autorstwa Eweliny Gac „Opowieści z końca świata”. Bohaterka opisuje w niej 5 miejsc, w których miała okazję studiować, pracować lub po prostu mieszkać. Razem z nią poznajemy 3, często całkowicie od siebie różne, kontynenty. Zaczynając od nie aż tak dalekich nam Czech i Węgier, przez śródziemnomorską Grecję i wielokulturowe Stany Zjednoczone, aż po przedsionek Azji, czyli Turcję, razem z bohaterką poznajemy zarówno blaski, jak i cienie mieszkania w każdym z tych krajów. W przeciwieństwie do pozostałych propozycji tutaj możemy spodziewać się rozważań na temat wydawałoby się prozaicznych kwestii, jak próby znalezienia mieszkania, pracy czy zaaklimatyzowania się z nowym otoczeniu. Oprócz tego dużo tu o szukaniu swojego miejsca w świecie, podejmowaniu często trudnych decyzji, ale też zmianach, które ostatecznie mogą wnieść do naszego życia wiele dobrego. Bo choć bohaterka w swojej opowieści nie pomija trudnych dla siebie chwil, to ostatecznie daje jasny przekaz: warto spełniać marzenia i walczyć o swoje szczęście.
Dla tych, którzy uwielbiają podróże, literatura opowiadająca o wyjazdach w dalekie miejsca na pewno będzie doskonałym sposobem na spędzenie czasu. Takie książki inspirują do zwiedzania świata, do otwierania głowy na wyjazdy, również te bliższe, po Polsce.