Jeżeli szukasz miejsca na wypoczynek, w którym nie będziesz się nudził i znajdziesz dosłownie każdy rodzaj rozrywki, to mamy dla Ciebie wspaniałą wiadomość – Wielkopolska to region, w którym na 100% spędzisz niesamowity czas. Przepiękne, bogate w zabytki miasta, do których zaliczają się majestatyczne, stare zamki, okazałe pałace i dwory, kościoły i inne świątynie, których mury skrywają w sobie liczne sekrety, a także malownicze krajobrazy, bogate w czyste jeziora. Czy można chcieć czegoś więcej?
Nie można zapomnieć też o oryginalnych smakach, których zakosztujesz w tej cudownej krainie. W każdym mieście znajdziesz restauracje serwujące kuchnie regionalną, w której nie sposób się nie zakochać. Warto także pamiętać, że właśnie w tym regionie znajduje się pierwsza stolica Państwa Polskiego, którą warto zobaczyć i zanurzyć się w niesamowitej historii, którą jest przesiąknięte. Lista miejsc wartych odwiedzenia w Wielkopolsce jest bardzo długa, jednak które z nich są najciekawsze i najbardziej warte zobaczenia? Przekonaj się sam!
Kolebka polskiej państwowości, pierwsza stolica Polski oraz miasto rozwoju kościoła katolickiego, to oczywiście Gniezno. Podczas wycieczki do Wielkopolski warto odwiedzić słynną miejscowość, w której miało miejsce tak wiele znaczących nie tylko dla Polski wydarzeń. To właśnie tu w 1000 roku odbył się Zjazd Gnieźnieński, czyli spotkanie cesarza niemieckiego Ottona III z Bolesławem Chrobrym, czyli pierwszym królem Polski.
Niezaprzeczalnym symbolem Wielkopolski, który zna chyba każdy, jest Katedra w Gnieźnie. Jej początki sięgają wiele wieków wstecz, bo aż IX. Wtedy też wybudowano prostokątne oratorium, które w następnym stuleciu przebudowano na rozkaz Mieszka I. Obecny gotycki wygląd katedra zawdzięcza pracom z XIV wieku, w międzyczasie przemieniając jej wnętrze na styl barokowy, a ostatecznie barokowo-klasycystyczny.
Chyba nie trzeba nikomu przypominać, jaki unikalny zabytek sztuki romańskiej znajduje się we wnętrzu Katedry Gnieźnieńskiej. Są to oczywiście legendarne drzwi gnieźnieńskie, mieszczące się w południowym portalu katedry. Powstały one z brązu mniej więcej w 1170 roku, zachwycając swoją majestatycznością. Drzwi składają się z dwóch skrzydeł, na których mieści się aż 18 płaskorzeźb przedstawiających sceny z życia i męczeńskiej śmierci św, Wojciecha.
Piąte pod względem liczny ludności miasto w Polsce i stolica województwa Wielkopolskiego, to oczywiście Poznań. Miasto prężnie się rozwija, dlatego nie brakuje w nim licznych atrakcji turystycznych. Jednak nie sposób przejść obojętnie wobec mnogości zabytków i historycznego uroku miasta, które można zauważyć niemal na każdym kroku. Zalicza się do nich piękny rynek, którego początki sięgają XIII wieku, z centralnym punktem, czyli ratuszem.
Rynek początkowo zaprojektowano w stylu gotyckim, jednak w XVI wieku dokonano przebudowy i dziś stanowi jeden z najcenniejszych obiektów renesansowych w Europie Środkowej. W jego wnętrzu znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania, które zdecydowanie warto odwiedzić. Przechadzając się poznańskim rynkiem warto także zwrócić uwagę na pałac Miełżyńskich i Działyńskich, wagę miejską, a także cztery piękne fontanny.
Idąc dalej swe kroki warto zwrócić w kierunku rezydencji królewskiej, której początki sięgają XIII wieku. Miało w niej miejsce bardzo ważne historyczne wydarzenie – w 1493 roku hołd lenny złożył ówczesnemu królowi mistrz krzyżacki Hans von Tieffen. Przez wieki zamek oraz cała rezydencja była kolejno niszczona i odbudowywana. Jednak wciąż zachwyca swoją monumentalnością i historycznym charakterem, dlatego warto wziąć ją pod uwagę podczas zwiedzania Poznania.
Czy w województwie Wielkopolskim można odpocząć w towarzystwie zielonej przyrody, ciszy i spokoju? Oczywiście! Bujne lasy, pełne ryb stawy, a to wszystko w oprawie niezwykłej historii o jednym z najsłynniejszych rodów arystokratycznych. Gdzie to wszystko znaleźć? W maleńkiej wsi Antonin, w której to mieści się zabytkowa rezydencja Antoniego Radziwiłła, zbudowana w latach 1822-1824.
Pałac został wzniesiony na planie krzyża greckiego, a we wnętrzu korpusu głównego znajduje się ogromnych rozmiarów sala, w której do tej pory odbywają się koncerty muzyki poważnej. Z uwagi na stworzone wprost do roznoszenia dźwięków pomieszczenie, gościem polskiego księcia bywał nasz polski kompozytor Fryderyk Chopin. Przy wejściu na teren pałacowy mieści się nawet jego pomnik.
Rezydencję okala bardzo okazały i malowniczy park zaprojektowany w stylu angielskim. Znajdują się w nim pomnikowe drzewa oraz staw, na środku którego mieści się wysepka. To właśnie na niej zauważyć można biały, marmurowy nagrobek córek polskiego księcia – Fryderyki, Luizy i Heleny. Niewielka wieś ma bardzo wiele do zaoferowania zwiedzającym. Sprawdź sam, jak wiele jest w niej do odkrycia.
Malownicze krajobrazy, zjawiskowa architektura i legendarne zabytki – to wszystko i wiele więcej znajdziesz w Wielkopolsce. Weekend to zdecydowanie za mało, by odkryć jej wszystkie uroki i tajemnice. Przekonaj się koniecznie, jaki to wyjątkowy region.