Jaka jest pogoda nad polskim morzem, każdy wie. Kiedy jest ciepło, to opalanie się na plaży i pływanie w Bałtyku są fantastycznymi rozrywkami. Natomiast, kiedy pogoda trochę się psuje, a do tego zaczyna padać, to nagle wydaje się, że kompletnie nie ma co robić. Chyba nie chcesz spędzić swojego utęsknionego urlopu, siedząc w wynajętym domku i grając w karty? Wbrew popularnemu przekonaniu, nad polskim morzem jest co robić i co zwiedzać! Poznaj ciekawe miejsca, które musisz odwiedzić będąc nad morzem.
To najstarsze i najbardziej znane muzeum figur woskowych w całej Polsce. Znajduje się tu ponad 100 w pełni realistycznych figur woskowych, odwzorowanych w proporcjach 1:1. Będą się tu świetnie bawili zarówno dzieci, jak i dorośli. Spotkacie tam na przykład Salvadora Dalego z jego charakterystycznym wąsem, Alberta Einsteina czy Jana Pawła II. Nie zabraknie również twarzy znanych z dużego ekranu – będą na Was czekali Bogusław Linda, Angelina Jolie, Charlie Chaplin, a nawet… Shrek! Ponadto, muzeum stworzyło swoistą galerię osobliwości – będziesz mógł obejrzeć figury osoby o największej stopie na świecie, najdłuższej szyi czy o wielu oczach.
Ten potężny budynek to jedyny w Polsce nadmorski zamek gotycki, wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu. Jego budowa rozpoczęła się już w roku 1352, pod panowaniem Bolesława V. W tym czasie Darłowo należało do Hanzy, czyli związku miast handlowych, co pomogło mu znacząco w rozwoju. Rozwijał się również sam zamek. Po przemianach dokonanych na przełomie XV i XVI wieku, ów zamek otrzymał zaszczytny tytuł Zamku Książąt Pomorskich. Dziś w jego wnętrzach znajduje się muzeum. Znajdują się w nim eksponaty związane z kłusownictwem, okrętami wojennymi i innymi aspektami morskiej żeglugi. Odkryjesz tu również zabytkowe meble, rzemiosło artystyczne, kolekcję sztuki wschodniej, a nawet wyśmienicie odrestaurowaną dawną salę rycerską. Warto również odwiedzić wysoką wieżę, która się tam znajduje. Oprócz zachwycających widoków, w połowie wieży znajdziesz wystawę ptaków.
W tym miejscu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o naszym polskim produkcie eksportowym – bursztynie. Informacje zawarte w muzeum, podane w atrakcyjny sposób, wprowadzą Cię w fascynujący świat tego niezwykłego minerału. Muzeum dysponuje aż 1500 eksponatami, z których 200 jest zamiennie prezentowanych na wystawach. Często również odbywają się wystawy czasowe poświęcone Jarosławcowi lub ogólnie bursztynowi. Muzeum podzielone jest na trzy części, które obejmują różne zagadnienia związane z bursztynem. Na pierwszej z nich – w Bursztynowym Lesie – dowiesz się, skąd pochodzi bursztyn bałtycki, jakie są jego odmiany i w jakich formach można go spotkać. W kolejnej – Kopalni – dowiesz się wszystkiego o złożach i wydobyciu tego minerału. W ostatniej – Inkluzje – zobaczysz faunę i florę zamkniętą w bursztynie bałtyckim. Tak wyjątkowa, złota wyprawa aż prosi się o kupno jakiegoś gustownego bursztynu na okolicznych straganach.
Tego miejsca nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Pomorza to wyśmienity kierunek na pochmurne dni podczas nadmorskiego urlopu. To niezwykłe miejsce w głównej mierze poświęcone jest nauce i ochronie fok, ale przez turystów uwielbiane jest ze względu na możliwość uczestniczenia w treningu medycznym połączonym z karmieniem tych uroczych zwierząt. Przesłodkie foczki wykonują grzecznie komendy wydawane przez trenerów, machają płetwami, rozdają buziaki, a nawet aportują zabawki. Foki bałtyckie zachwycą każdego – bez względu na wiek.
Centrum Hevelianum to nowoczesne centrum nauki zlokalizowane w samym centrum Gdańska. Obiekt oferuje masę interaktywnych wystaw, eksperymentów do wykonania, naukowych zabaw – krótko mówiąc ma zachęcić do pielęgnowania w sobie nieustającej ciekawości świata. Można tam dowiedzieć się nowinek ze świata matematyki, fizyki, chemii, biologii i historii, podanych w atrakcyjny sposób, który sprawia, że nauka staje się zabawą. Co ciekawe, centrum nauki zostało stworzone na terenie dawnego militarnego fortu. To idealne miejsce na rodzinny wypad oraz okazja do aktywnego odpoczynku i spędzenia wspólnie czasu.
W miejscowości Mechowo kryje się niezwykły pomnik przyrody nieożywionej – Groty Mechowskie. Są to niskie, ukształtowane przez wodę jaskinie z piaskowca, która wypłukawszy miękki materiał, stworzyła takie fascynujące kształty. Dla turystów otwarte jest zwiedzanie jaskiń zarówno z zewnątrz, jak i z wewnątrz, gdzie wąskim szlakiem można przejść przez kolejne pomieszczenia znajdujące się w grotach. Można zaobserwować charakterystyczne skalne kolumny z piaskowca, niskie stalaktyty, korytarze i pustki. To fascynujące miejsce stworzone przez Matkę Naturę, jest zdecydowanie warte odwiedzenia.
Jeśli masz samochód i szukasz sposobu na dogłębne zwiedzenie nadmorskich miejscowości, to świetnym pomysłem będzie zorganizowanie wycieczki szlakiem polskich latarni morskich. Wiedziałeś, że wzdłuż naszego wybrzeża znajduje się aż 17 różnych latarni morskich? Każda z nich jest inna, unikatowa, ale zarazem urokliwa i piękna! Jaką wspaniałą przygodą będzie odwiedzenie ich wszystkich, nieprawdaż? Jednakże, jeśli nie masz tyle czasu, to wybierz chociaż 2-3 latarnie, które znajdują się niedaleko miejsca, w którym wypoczywasz i ruszaj w drogę.
Ponad 3000 różnych motyli i owadów uporządkowane i opisane? To właśnie Muzeum Motyli we Władysławowie. Ciekawe miejsce ulokowane jest w Domu Rybaka w wieży widokowej. To pierwsze tego typu muzeum w Polsce. Zebrane zbiory pochodzą z prywatnej kolekcji, gromadzonej przez dwa pokolenia. Znajdziesz tu nie tylko motyle, ale też chrząszcze, pluskwiaki, straszyki, pająki i skorpiony. Oprócz tej imponującej kolekcji możesz zapoznać się z informacjami na temat motyli i najciekawszych zjawisk z nimi związanymi. Nic, tylko odfrunąć do Władysławowa.
Znając te 8 propozycji nie będziesz już mógł narzekać na nudę, nawet kiedy za oknem jest szaro, pada, a na plażę aż strach wchodzić. Jak widzisz, polskie wybrzeże kryje w sobie pełno ciekawych miejsc!