Dolny Śląsk uznawany jest za jedno z najcudowniejszych i najbardziej malowniczych województw w całej Polsce, które słynie z majestatycznych zamków i niesamowitych pałaców. Oprócz tego region pełen jest urokliwych miasteczek z okazałymi starówkami, plastycznych widoków i mnóstwa innych atrakcji, które zapadają w pamięć na całe życie. Czy to samotny wyjazd, czy rodzinna wycieczka na Dolnym Śląsku znajdziesz wszystko, co pozwoli Ci spędzić czas w ciekawy i inspirujący sposób. Gdzie szukać najciekawszych miejsc?
Egzotycznie i bardzo historycznie zarazem – tak właśnie jest na Dolnym Śląsku. To właśnie tu zobaczysz budzącą grozę kaplicę wykonaną z ludzkich czaszek, nieodkryte podziemia i przejrzyste stawy, które chętnie zamieszkują wielobarwne ptaki. Entuzjaści uzdrowiskowych atrakcji znajdą tu także parki zdrojowe, obfite w uzdrowiskowe właściwości. Z uwagi na swoją atrakcyjność region zdobywa coraz większą popularność nie tylko wśród polskich, ale także zagranicznych turystów. Przekonaj się więc, dlaczego warto go zwiedzić!
Myśląc o Dolnym Śląsku, pierwsze co przychodzi do głowy to cudowne, majestatyczne zamki i pełne kunsztu pałace. Każda z budowli to doskonałe miejsce do zwiedzania zarówno dla dorosłych, jak i dzieci. Ich mury kryją w sobie nieprzeniknione tajemnice i przeciekawe historie, które chce się odkryć. Wiele z nich słynie także z opowiadanych z pokolenia na pokolenie legend, które bardzo chętnie powtarzane są zwiedzającym przez przewodników.
Jednym z wartych odwiedzenia budowli jest zamek Grodno. Jego pozostałości wciąż wzbudzają podziw, a dla zwiedzających dostępne jest jego pełne cudownych komnat wnętrze. Jednym z ciekawszych miejsc w zamku jest Sala Mokra, której ściana przed burzą robi się wilgotna. Jednak nie to jest najciekawsze – legenda głosi, że po przyłożeniu do ściany lewej ręki i pomyśleniu życzenia, w najbliższej przyszłości się ono spełni.
Niezaprzeczalnie na uwagę zasługuje także pochodzący z XIII wieku zamek Bolko. Budowla imponuje mocnymi murami obronnymi i 25-metrową wieżą, z której wierzchołka rozpościera się zapierający dech w piersiach widok. Wnętrze zamku skrywa w sobie także loch głodowy, który pobudza wyobraźnię – może pozwoli Ci ona usłyszeć krzyki skazanych na głodową śmierć skazańców? W obrębie murów zamku w sezonie odbywają się także liczne turnieje, których warto zostać obserwatorem.
Kraina Wygasłych Wulkanów to miejsce nietypowe i zdecydowanie warte odwiedzenia. Znajduje się na zachodzie województwa, a jego teren pokrywają charakterystyczne góry o stożkowym kształcie. Jednak największą atrakcją są różnorodne skały wulkaniczne, których widok robi niemałe wrażenie. Największym wygasłym wulkanem, zwanym także śląskim Fudżi, jest góra Ostrzyca. Można się do niej dostać po dość stromym szlaku, wiodącym po kamiennych schodach.
Kraina Wygasłych Wulkanów jest imponującym miejscem, które pokrywają robiące wrażenie skały bazaltowe. Do najsłynniejszych należą tak zwane Organy Wielisławskie, jednak dużo mniej popularnymi, jednocześnie piękniejszymi, są Małe Organy Myśliborskie. Jest to miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia, które na długo zapada w pamięć – jest to bazaltowy czop wulkanu, który składa się z niemal pionowych słupów zakrzepłej lawy.
Wśród głównych atrakcji Dolnego Śląska znajduje się budząca grozę XVIII wieczna Kaplica Czaszek. Zwiedzając to ciekawe miejsce z pewnością na Twoich rękach pojawi się gęsia skórka i nie ma w tym nic dziwnego. Kaplica wywołuje piorunujące wrażenie, ponieważ wszystkie jej ściany szczelnie wypełnione są ludzkimi czaszkami, a dodatkową grozę wzbudzają zwisające z sufitu piszczele.
Cała Kaplica składa się z niemal 25-ciu tysięcy czaszek i piszczeli. 3 tysiące pokrywają ściany i sufity, a reszta mieści się pod podłogą, wypełniając piwnicę do wysokości około dwóch metrów wysokości. Skąd tak wielka ilość ludzkich szczątków? Są to kości po zmarłych na cholerę ludzi w okresie wojny 30-letniej oraz licznych wojen śląskich. Nieopodal Kaplicy znajdują się inne, zdecydowanie mniej mroczne atrakcje, które również warte są zobaczenia.
Zamek Czocha to jedno z najbardziej tajemniczych budowli nie tylko na Dolnym Śląsku, ale również w całej Polsce. Nikt do końca nie zna prawdziwych losów zamku, ponieważ jego zmieniających się właścicieli łączyło jedno – zamiłowanie do dyskrecji. Wszystkie zagadki zamku do dziś są nieodkryte, ponieważ wciąż odnajdywane są coraz to nowe tajemne przejścia, których do tej pory znaleziono czterdzieści.
Prawdopodobnie pod zamkiem znajdują się dodatkowe piętra, jednak z powodów formalnych ich dalsze odkrywanie jest niemożliwe. Wiele osób doszukuje się w budowli licznych symboli masońskich czy ukrytych wizerunków diabła. Zamek jest niesamowicie imponujący, a legenda głosi, że również nawiedzony. Dla miłośników mocnych wrażeń możliwe jest jego zwiedzanie nocą – czy skusisz się na taką adrenalinę?
Dolny Śląsk to miejsce wypełnione po brzegi różnego rodzaju atrakcjami i na wskroś przesiąknięte tajemniczymi i fascynującymi historiami. Każdy znajdzie tu coś interesującego dla siebie – czy to malownicze tereny, czy historyczne budowle, czy pełne grozy miejsca, czy może jeszcze innego rodzaju rozrywki. Gdzie skierujesz swe kroki najpierw?